עיצוב הבית לפי הספרות והשירה הישראלית

 

בספרות ובשירה ישראלית, קיים שימוש באלמנטים רבים ומגוונים על מנת להעמיק את היצירה. חלק בלתי נפרד מהספרות ומהשירה הוא תיאור הבית כמראה לאפיון הדמויות הנבטות מהטקסט, לקשרים המתפתחים בין הדמויות המגוונות בטקסט, הגורל של כל דמות והיחסים המתהווים בין דמות אחת למשניה. בתים בשירה, בהחלט מעצבים את היצירה המדוברת, לדוגמא: ניתן לתאר בית מתפורר באופן ישיר לחיי הדמות המתפוררים גם הם ומנגד ניתן להראות ניגודיות באופן בו הבית עומד איתן אך הדיירים בחיים בתוכו חווים התפוררות בחייהם האישיים וכן הלאה.

הכירו את הבית בספרות

בכל הקשור לספרות ישנה נטייה לתאר לפרטי פרטים את הבית כמראה לדייר המתגורר בו לרבות האופי והגורל של הדמות המסופרת. את הבית ניתן לתאר בספרות כך שהקורא יצליח בהתאם לתיאורים להבין באיזו תקופה מדובר, מיהי הדמות, מהי אופייה, הקשיים איתם מתמודדת הדמות המסופרת וכן הלאה. על פי רוב, כל סופר באשר הוא השתמש ביצירתו בבית, כדי להעמיק את הקשר שחש הקורא עם הדמות המסופרת ובכדי להעצים נקודות חיוניות להתפתחות הסיפור המסופר.

מי שנכח בערבי ספרות או לחילופין ערבי שירה בירושלים, לבטח שמע לא פעם כי קיים עיסוק בבתים במיני אספקטים ביצירה עצמה. ניתן להשתמש בבית כהמשלה לאדם, דהיינו לדמות המסופרת, ניתן להתייחס למכירת בית, לבית מתפורר, בית שוקע, רעוע ויציב. לכל בחירה יש משמעות ביצירה המשתנה בהתאמה מלאה לדמות ולהשתלשלות הסיפור.

שירה וספרות יתייחסו למבנה עצמו אך מנגד הם יתייחסו באופן מהותי לעיצוב הבית. כל פריט המצויין ביצירה מרמז על הבאות בין אם אלו הם תריסים מוגפים המעידים על התבודדותו של האדם, על המרפסת המאובזרת בה כיסא ושולחן לצידו יושבת הדמות מרבית שעות היממה, אזי ניתן להבין כי הדמות משקיפה אל העולם וכן הלאה.

עוד ניתן בהתאם לתיאור הריהוט בבית המסופר ביצירה להשליך באופן ישיר על התקופה המדוברת בין אם מוצבים בבית ארונות בצבעים וגדלים משתנים ובין אם מדובר על ידית המקרר המתוארת ומכוונת את הקורא לפרש את התקופה המדוברת.

כיצד ניתן לנתח שירה בהתאם לעיצוב הבית

שירה, ספרות ויצירה בכלותה, ניתנת לספקולציות שונות ומגוונות והכל נתון לידי המתבונן. אין ספק כי את היצירה עצמה יצליח לנתח במדוייק יוצר היצירה בלבד אך למרות האמור לעיל, ישנם כללים מוכרים וידועים לכל בהתאם אליהם ניתן לנתח יצירה. את המיתוסים, התיאורים ועיצוב הבית בשירה ויצירה ספרותית, ניתן ללמוד במהלך השנים ,בין אם הבחירה היא בלימודים אקדמאים ובין אם הבחירה היא בחוגי העשרה המתבצעים מעת לעת באופן מסודר. כך או אחרת, חשוב להבין כי כל אדם יכול לפרש יצירות אינטואיטיבית, אך במקביל ישנם כללים מוסכמים שנצברו במהלך השנים.

לסיכום – שירה וספרות מציעים לקורא ליהנות מדימויים רבים ומגוונים המרמזים על ההתרחשות ומעבירים מסרים מגוונים לרבות הבית ועיצובו.